Work & Travel Amerika

Work and Travel uluslararası üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika’da çalışıp para kazanabilecekleri, kazandıkları parayla gezebilecekleri ve yeni bir kültürü keşfedebilecekleri bir kültürel değişim programıdır.

Program, ABD hükümeti tarafından yürütülmekte ve denetlenmektedir. Work and Travel ilk olarak 1961 yılında USIA (Amerikan Bilgi Acentesi) yetkisi ile başlatılmıştır. Ve öğrenciler bu program kapsamında özel bir vize türü olan J1 vizesi ile Amerika macerasına atılmaktadır. Türkiye’de Work and Travel 1999 yılından bu yana uygulanmaktadır.

Work and Travel her sene artan öğrenci sayısı ile birçok üniversite öğrencisine Amerika’da yaşama ve Amerika’yı keşfetme şansı sunmaktadır.

Ne zaman Başvurulur ?

Work and Travel PLUS programı başvuruları her yıl Eylül ayında başlar ve Nisan sonuna kadar devam eder. Eylül ayında kayıt olanlar tabii ki daha avantajlıdır.


Neden mi ?

Çünkü ilk kayıt olan daha ucuza kayıt olur ve ne zaman kayıt olursa olsun öğrencimiz aynı avantajlara sahiptir ve aynı hizmetten yararlanır. Bunun için biz öğrencimizin geç kayıt olup daha fazla para ödemesini değil, erken kayıt olup fazla ödeyeceği parayı cep harçlığı olarak yanında götürmesini isteriz.

Uçak bileti konusunda erken kayıt olan öğrencimiz; işini erken seçer, vizesini erken alır, uçak biletini erken ve daha ucuza alır.

Nerelerde Çalışılabilir

Amerika´daki iş açığı genellikle turizmin canlı olduğu yaz aylarında görülmektedir. Sizlerde bu iş açığının yoğun olarak yaşandığı Turizm ve Hizmet sektöründe görev alırsınız.

Bu iş kollarının arasında; Fast Food işletmeleri, Oteller, Tatil Köyleri, Eğlence Parkları, Su Parkları, Plajlar ve Havuzlar, Ulusal Parklar gibi hizmet sektörünün başlıca kolları ve Alaska işleri bulunmaktadır. Güncel iş listemiz için lütfen ofisimizle irtibata geçiniz.

Kimler Katılabilir

  • Dört ve iki yıllık üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler.
  • Genel Akademik not ortalaması 4´lük sistem içinde en az 2, 100´lük sistem içinde en az 70 olan öğrenciler.
  • Yukarıdaki şartları sağladıkları taktirde,18 yaşından büyük olan üst yaş sınırı olmaksızın lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri .
  • Yukarıdaki şartları sağlayan Türkiye´de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler.

WAT Kuralları

Çalışma süresi, en erken 15 Mayıs´ta başlar ve en geç 1 Ekim´de biter. Katılımcının çalışabileceği süre, bu tarih aralığında olmak kaydıyla en fazla dört aydır. Katılımcılar, DS-2019 formu üzerinde yer alan, çalışmaya başlayacakları tarihten bir hafta önce ABD´ye giriş yapabilecekleri gibi, çalışma süresinin bitiminin ardından bir ay da çalışmadan ABD´de turistik amaçlı olarak kalabilir. Vizelerinde “M” (Multiple Entry) ibaresi bulunan katılımcılar, bu ek süreye girmeden önce farklı ülkelere giriş (o ülkenin vize koşullarına bağlı olarak) ve ABD´ye geri dönüş hakkına sahiptirler.

Güney Yarım Küre ülkelerinin öğrencileri, sadece kış aylarında çalışabilmektedir. Bizim gibi Kuzey Yarım Küre ülke öğrencileri ise programa yaz aylarında katılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi Work and Travel bütün yıl boyunca bir döngü içinde devam eden bir programdır.

Program katılımcıları, genellikle turistik bölgelerdeki oteller, restoranlar, eğlence parkları, kumarhane, plaj ve havuzlarda İngilizce seviyeleri ve yeteneklerine göre değişen pozisyonlarda (garson, cankurtaran, kat görevlisi vb) çalışmaktadırlar. Alaska´daki birçok balık işleme fabrikalarında da sezonluk öğrenciler çalışmakta, ancak bu tür işler yoruculuğu, zorluğu ve çalışılan yerlerin koşulları itibariyle diğer işlerden ayrılmaktadır. Katılımcılar, eyalet alt sınırının üzerinde bir saatlik ücretle (ortalama 6-8 USD) ya da bahşiş tabanlı bir işte çalışarak aylık ortalama 1000-2000 USD kazanarak yaşamlarını sürdürme, belki de program için harcadıkları masrafları çıkarma şansı yakalamaktadır. Katılımcılar haftada ortalama 40-60 saat çalışmakta ancak alt ya da üst sınır bulunmamaktadır. Aynı işyerinde 40 saatin üzerinde çalışan öğrenci normal saatlik ücretin 1,5 katı (overtime)ücretle çalışabilmektedir. Genellikle çalışmaya başladıktan itibaren ilk 2 hafta maaş alınamadığı göz önünde tutulmalıdır.

Work and travel ve maaşlı staj başvuru formu